TROLL:
- Mitikus lény
- Iternetes szlengben olyan személy megnevezése, aki provokatív, ingerlő módon, tárgyhoz nem tartozó üzenetekkel bombáz egy online közösséget (például internetes fórum, chat, blog, levelezőlista), vagy személyes hitbeli meggyőződését ellentmondást nem tűrő, pökhendi erőszakossággal sulykolja, azzal a konkrét szándékkal, hogy más felhasználókból heves reakciókat provokáljon ki, vagy más módon zavarja, lehetetlenítse el a témába vágó eszmecserét. A trollkodás idővel a kevésbé agresszív, inkább viccesebb gúnyolódást, élcelődést jelentő tevékenység jelzőjévé is vált, amivel fontosabb, komolyabb témák, személyek is nevetségessé tehetők, ezzel egyfajta kritikai élt adva. (Forrás: wikipédia)
- Itt: ld következő bekezdés.
Hogy ki a te trollod? Ki lesz számodra az? Nyilván mindenkinek más. Máshogy éljük meg az életet, az érzéseket, máshogy reagálunk. Röviden: troll az, aki rombolja, mérgezi a lelked. Aki káros az életedre.
A lenti listában megpróbáltam összeszedni pár olyan dolgot, ami talán egységesen és általánoson jellemző a trollokra (azokra, akiket én annak nevezek).
Bármi kiegészítés, szívesen fogadott!
Utólag biztos te is mondtad már jó párszor, hogy „pedig éreztem…”. „Tudtam, hogy nem kellett volna!”. Mégis belementél egy számodra ártalmas kapcsolatba, párbeszédbe, vagy szituációba. Én rengetegszer. Mert meggyőztem magam. „Hátha nem is úgy van”. Vagy „olyan szép a szeme”. Néha meg puszta kíváncsiságból.
Az, hogy miért nem hallgattam arra a bizonyos belső hangra, nos, az egy hosszú történet. Annyit elárulok, van némi köze az önbizalomhoz, meg hogy mennyire NEM hittem magamban, magamnak.
A troll érzékenységi radarom jelen pillanatban elég aktív. Kénytelen az lenni, ugyanis újraalapozás folyik. Egy óvatlan pillanat, és kezdhetek mindent előröl.
Íme az, amiket igyekszem észben (szívben) tartani.
- Hallgass az első megérzésedre.
Igen, fontos. Nagyon is. Ne hessegesd el!
Továbbá: a testbeszéd, a hangsúlyok mind-mind olyan apró közvetítők, mik jobban felfedik az igazságot, mintsem egy fogkrémmosoly.
- Túl sokat beszél.
Nem is azzal van a gond, hogy be nem áll a szája. Hanem a figyelemről. Ha (meg)ismersz valakit, és egy kérdést sem tesz fel rólad, az bizony nem jó jel. Vélhetőleg leginkább magával van elfoglalva. Hogy ő mennyire fantasztikus, és menő, és lenyűgöző, és mindenki oda van érte – te is érezd magad szerencsének –, és mindent megold, szóval kész főnyeremény.
Ilyenkor általában egyáltalán nem érdekli őket, hogy TE ki vagy. Csupán magát akarja reklámozni és saját dicsfényében fürödni.
- Kérdez, de valójában nem érdekli a válasz.
Van egy elképzelése arról, mit és hogyan fogsz reagálni. Bármit is mondasz, igazából nem számít. Ha nem illik bele az ő szisztémájába, akkor hülye vagy, esetleg hazug. Ha beleillik, akkor szintúgy. B verzió, hogy a kérdés csupán udvariassági formula, nincs visszacsatolás, nincs semmi. Lehetőleg még a körmét is rágja közben.
- Nem hallgat meg.
Közbevág, nem kérdez vissza, igazából tök mindegy ott vagy-e vagy sem. Már harmadszor próbálod elmondani neki azt, ami számodra fontos. De semmi.
- Manipulál. Játszmázik.
Ha vele vagy, egy idő után elkezded megkérdőjelezni a saját érzéseidet, bizonytalan leszel, lelkiismeret furdalásod lesz, bűntudatod, el nem követett bűnökért. Pl:
Megismersz valakit, és pár nap után a kezdeti lelkesedése drasztikusan alábbhagy (értsd: addig öt percenként keres, utána nulla kommunikáció). Úgy véled, hogy valami nem stimmel. Rákérdezel, hogy szeretné-e folytatni a beszélgetést, avagy sem. Egy korrekt válasz erre általában az, hogy nem. A troll viszont elkezd vádolni, miközben dicsőít – ezzel összezavar, és a maga kénye-kedve szerint alakítja a történéseket -. „Te igazán fantasztikus vagy és pont ilyen nőt képzeltem el magam mellé. De tipródom, és nem tudom, mi legyen.” (Nem a kezét kérted meg, csupán azt kérdezted, hogy megisztok-e egy kávét.) Majd elkezd hirtelen lealacsonyítani, esetleg alkudozni, majd vádolni, játszadozni, tesztelni. Ha ezen a ponton megszakítod a beszélgetést, még utánad kiabál, hogy ő csak kétségek között gyötrődött és buta, elhamarkodott döntést hoztál. De most már bánhatod, mert ilyen emberrel, mint te, nem akar semmiféle kommunikációt létesíteni a továbbiakban.
Mi is történik itt?
- Nem kellesz neki. Maximum talomba. Nincs ezzel semmi gond, de ha te nem erre vágysz, akkor azért azt tudatosítsd magadban.
- Azzal, hogy kiléptél, sértetted az ego-ját, ezért támad. Elbizonytalanít. Erre te mit reagálsz? Ha olyan kis kezdő emberke vagy, mint én, akkor a következőket: „Lehet rosszul ítéltem meg? Lehet mégsem rúgott belém? Szegény, csak gyötrődik. Én meg esélyt sem adtam.” Nagyon ügyesen tudnak manipulálni.
Ez az elbizonytalanodás egy már létező kapcsolat esetében sokkal kellemetlenebb. Mikor már azt sem tudod, tényleg érzed-e azt, amit érzel, vagy nem érzed? Ha megbántott, és az neked fáj, az vajon csak a te túlreagálásod? Úgy érzed nincs jogod a fájdalmadhoz.
- Mismásol.
Olyan megfogalmazásokat használ, amik ugyan egyértelmű utalások, de ha rosszul sül el valami, vagy nem úgy reagálsz rá, bármikor visszaléphet belőle, hogy „Ó, én nem erre gondoltam! Miket feltételezel rólam! Úgy látszik TE ILYEN vagy!”
- Hülyének érzed mellette magad.
Nos, néha van, hogy tényleg azok vagyunk, de nyilván nem erre gondolok. Hanem mikor minden mondatához hozzáteszi, hogy “még ezt sem tudtad?”. Ő az irodalmár, a filozófus, a világ legjobb programozója, a kémikus, biológus, minden, egy személyben. “Tényleg nem olvastad? Azt hittem, ez alap.”
- Mindig kritizál.
Ebben nem vagy ELÉG jó, azt nem ELÉG ügyesen csinálod, nem ELÉG nagy a cicid vagy nem ELÉG kicsi, nem öltözöl ELÉG nőiesen, vagy ELÉG szolidan stb. A felsorolás végtelen. Esetleg hozzáteszi, hogy ő hogyan oldotta volna meg sokkal hatékonyabban a problémát, hogy hozzád képest mennyivel szebb, vagányabb, jobb szerető volt az exe stb, stb.
- Erőltet dolgokat.
Nem számít, te mit szeretnél, ha neked valami túl gyors, lassú, jó, rossz. Csak a saját igényei, tempója, vágyai számítanak. Ha nem mész bele, akkor előkerül az ötös pont (játszma). „Úgy látszik, neked én nem vagyok elég fontos.” „Úgy látszik, ennyit ér a szerelmed.”
- Mindig homályban marad.
Sosem konkrét. Kitér az egyenes válasz elől. Hiteget. Húzza az időt. Egyik kedvenc szava a „majd”.
Nos, ez csak pár gyöngyszem egy végtelen hosszú felsorolásból. Több tucat könyv jelent meg nárcisztikusokról és még ki tudja ki mindenkiről.
Általában elég pontos „troll veszélyt jelző faktor”, ha nem érzed jól magad miközben (vagy miután) vele vagy. Ha kellemetlen érzések támadnak benned (főleg önmagaddal szemben). Ilyenkor jobb, ha inkább hagyjuk a témát.
Míg meg nem edződsz, rengetegszer beléjük fogsz futni. Lehet, hogy minden nap. Aztán utólag fogod majd a fejed, vagy vered a falba. De ez teljesen normális. Majd túljutsz rajta.
Milyen következményei lesznek, ha sokáig ápolsz trollokkal kapcsolatot?
Növekszik az önbizalomhiányod. Többet sírsz. Drasztikusan hízol / fogysz. Mindenféle betegséged lesz (ciszták, rák, torokgyulladás, ekcéma). Elfelejtesz nevetni. Depresszióba esel. Csökken az energiaszinted. Bágyadt leszel. Úgy érezed semminek nincs értelme. Görcsösen kapaszkodni kezdesz a trollodba. Ha volt hobby-d, abbahagyod. Nem mersz új dolgokat kipróbálni (pl nem mersz elmenni egy aerobic órára SEM). Hanyagolod a barátaidat. Úgy érzed, nincs létjogosultságod. Stb.
Ha bármi ilyesmit érzékelsz magadon, kérlek fordulj azonnal pszichológushoz, coachoz, mentálhigiéniás szakemberhez. Bárkihez, akiben megbízol és aki tud segíteni. És szakítsd meg a trolloddal való kapcsolatot!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: